Як діяти, якщо вас вербують
У період гібридної війни на території України вербування можуть здійснювати спецслужби РФ. Вони зацікавлені у зборі розвідувальної інформації, влаштуванні провокацій тощо. У зоні ризику перебувають: військові, правоохоронці, учасники АТО (ООС), цивільні громадяни, які виїжджають до РФ або тимчасово окупованих українських територій, мають там родичів чи подорожують.
Громадянам, які перебувають у зонах ризику, варто пам’ятати:
- Для вербування спецслужби можуть застосувати різні методи: фізичний вплив, погрози життю і здоров’ю, морально-психологічний тиск, провокації і шантаж, обіцянки грошової винагороди, створення штучних компрометуючих ситуацій. Можуть шантажувати забороною в'їзду на територію РФ, ОРДЛО чи Криму, переслідуванням родичів, які проживають на цих територіях.
- Спецслужби РФ активно працюють у пунктах перетину державного кордону з Україною, пунктах пропуску на лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях, на адмінкордоні з окупованим Кримом.
- Спецслужби РФ здійснюють примусовий огляд мобільних пристроїв громадян, щоб виявити контакти представників правоохоронних органів України. Під час адмінпроцедур з'ясовують ваші дані, місце роботи, причини відвідування окупованих територій чи РФ.
- На осіб в зоні ризику може чекати посилений огляд чи детальне опитування. Їх будуть здійснювати в окремому приміщенні, де під тиском можливі спроби залучення до співпраці.
- Вербування часто відбувається безпосередньо на території РФ чи на окупованих територіях. Легко маніпулювати та шантажувати осіб, які нелегально перебувають в Росії чи перевозять товари через кордон.
- Для вербування можуть використати компромат, сфабрикувати звинувачення у контрабанді, навмисно влаштувати ДТП, затримати за участь у несанкціонованих мітингах чи звинуватити у причетності до терористичних угруповань тощо.
- Інколи громадянин навіть може не усвідомлювати, що працює в інтересах іншої держави. Людину використовують «втемну». Спілкування відбувається з нібито звичайними людьми – діячами громадських, релігійних, культурологічних об’єднань, роботодавцями, іноземцями з інших країн. Досвідчені агенти спецслужб працюють під прикриттям, можуть задіяти патріотичні гасла чи грошову винагороду. А зрештою через завербованих осіб вони підбурюють до деструктивних і протиправних дій.
Співпраця з іноземними спецслужбами є злочином проти національної безпеки. Кримінальний кодекс України класифікує його, як державну зраду. Вона карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Водночас Кримінальний кодекс України передбачає звільнення від кримінальної відповідальності, якщо людина добровільно заявила про свій зв'язок з іноземною спецслужбою (ч. 2 ст. 111). Цим правом упродовж 2017-2019 років скористалися 43 особи, які були звільнені від відповідальності.